do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.09.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Praca zdalna ma być wprowadzona na stałe do porządku prawnego

Rząd chce na stałe wprowadzić pracę zdalną do systemu prawnego. Trwają przygotowania do nowelizacji obowiązujących obecnie przepisów.

Praca zdalna prawdopodobnie będzie regulowana przez Kodeks pracy. Rząd przygotowuje nowelizację przepisów dotyczących tego rodzaju pracy. Propozycja konkretnych zapisów zostanie uzgodniona zarówno z organizacjami pracodawców, jak i ze związkami zawodowymi.

Kodeks pracy normuje jedynie kwestie związane z telepracą. Dotychczas nie było w nim mowy o pracy zdalnej. Ten rodzaj pracy wprowadziła tarcza antykryzysowa w celu przeciwdziałania COVID-19. Obecnie pracownicy mogą pracować zdalnie podczas pandemii oraz przez 3 miesiące po jej zakończeniu.

Telepraca i praca zdalna różnią się między sobą. Telepraca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Do jej wykonywania konieczne jest porozumienie między pracodawcą i pracownikiem. Natomiast praca zdalna to wykonywanie na polecenie pracodawcy, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

Podstawa prawna

art. 675 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1493

Oprac. Tomasz Kowalski

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)

Publikacja zawiera opis zmian w zakresie prawa pracy i ZUS wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Przedstawia m.in. zmienione zasady pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, nowe warunki przyznawania świadczenia postojowego oraz zasady przeprowadzania szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatną tabelę z wykazem zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0.

Kup już za: 19.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK