do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.08.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Oznaczenie MPP w ewidencji VAT

Wysokie sankcje za brak oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze, gdy należy obowiązkowo zastosować split payment, powodują, że niektórzy podatnicy oznaczają tak każdą fakturę. Zapewne usprawnia to fakturowanie, gdyż zwalnia sprzedawcę z obowiązku analizowania każdej transakcji. Organy podatkowe uznają, że taka praktyka jest nieprawidłowa, ale dozwolona. Problem z fakturami oznaczonymi na wyrost może pojawić się od 1 października 2020 r., gdy sprzedaż objęta obowiązkowym split payment będzie musiała mieć dodatkowo oznaczenie „MPP” w ewidencji zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy.

Od 1 października 2020 r. ewidencja VAT będzie prowadzona na nowych zasadach. Nowością będą kody, które trzeba będzie wpisywać do ewidencji. Jednym z takich kodów jest "MPP", który będzie musiał być wpisany zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę, gdy transakcja będzie objęta obowiązkowym split payment. Jednak jak wynika z broszury informacyjnej, podatnicy nie będą mogli z automatu wpisywać do ewidencji kodu MPP, gdy faktura będzie miała oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności", i nie wpisywać tego kodu, gdy nie będzie miała takiego oznaczenia.

Z broszury informacyjnej MF wynika, że:

Oznaczenie MPP należy stosować do faktur o kwocie brutto wyższej niż 15 000,00 zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy.

WAŻNE

W przypadku gdy nabywca otrzyma fakturę, która dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, a wartość brutto faktury jest wyższa niż 15 000,00 zł, bez wymaganego oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności" również należy wprowadzić przy takiej transakcji oznaczenie MPP.

Tak samo wynika z odpowiedzi na pytanie podatnika, która została opublikowana na Portalu podatkowym:

MF

Podatnik dobrowolnie opłaca wszystkie faktury w mechanizmie podzielonej płatności (nawet te, które nie mają adnotacji MPP i przepisy prawa nie nakładają obowiązku zapłaty za nie w reżimie MPP). Czy w przedstawionej sytuacji, w przypadku fakultatywnej zapłaty w MPP, taką fakturę w nowym JPK_VAT z deklaracją należy oznaczać MPP?

Nie, oznaczenie MPP dotyczy wyłącznie transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności, zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu.

Oznacza to, że kolejne zmiany, które wejdą w życie od 1 października, nie uchronią ani sprzedawców, ani nabywców przed obowiązkiem analizy transakcji, czy obowiązkowy split payment trzeba zastosować. Zmiana ta przesunie ewentualnie ten obowiązek na dział księgowości, który jest zobowiązany sporządzić prawidłową ewidencję.

Czytaj więcej w artykule: " Czy na każdej fakturze będzie można stosować adnotację "mechanizm podzielonej płatności" po zmianach od 1 października 2020 r." >>

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN

Od 1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i towarów oraz ustalania ich stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według PKWiU 2015, towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Te zmiany spowodują również zmianę stawek VAT na wiele z nich. Nasze publikacje to jedyny komplet na rynku, który zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów i usług wymienionych w nowej klasyfikacji.

Kup już za: 378.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK