do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.08.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w składaniu informacji o schematach podatkowych MDR

Z dniem 1 lipca 2020 r. w Ordynacji podatkowej zostały wprowadzone zmiany związane z wdrożeniem obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych MDR. NSP nadane schematom transgranicznym z dniem 1 lipca 2020 r. stały się nieważne. Konieczne jest zatem ponowne wystąpienie o nadanie numeru dla takiego schematu. Na wspomagających nałożono też dodatkowe obowiązki raportowania.

1 stycznia 2019 r. do krajowego porządku prawnego zostały wprowadzone regulacje dotyczące obowiązku przekazywania do Szefa KAS informacji o schematach podatkowych.

Obowiązkiem przekazywania informacji zostali obarczeni m.in. doradcy podatkowi, adwokaci, radcy prawni, biegli rewidenci, notariusze, osoby świadczące usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak również dyrektorzy finansowi i pracownicy banków lub innych instytucji finansowych doradzający klientom, a ponadto sami podatnicy.

Podstawowym celem tych regulacji jest umożliwienie szybkiego dostępu administracji podatkowej do informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu lub nadużyciach związanych z planowaniem podatkowym oraz informacji o promotorach i tych, którzy korzystają ze schematów podatkowych. Przepisy te miały również zniechęcić podatników oraz ich doradców do wdrażania u podatników uzgodnień mogących stanowić unikanie opodatkowania, jak również umożliwić szybką reakcję fiskusa w postaci ewentualnych zmian legislacyjnych.

W sytuacjach, w których uzgodnienie nie stanowi formy agresywnego planowania podatkowego, obowiązek przekazania informacji o schemacie podatkowym jest jedynie obowiązkiem sprawozdawczym. Choć podstawowym celem przepisów MDR jest uzyskiwanie informacji o uzgodnieniach, co do których zachodzi zwiększone ryzyko agresywnej optymalizacji podatkowej, to jest to również instrument, który może dostarczyć cennych informacji do analizy funkcjonowania określonych ulg lub preferencji pod kątem ich oceny ex-post.

Przypomnieć należy, iż Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej wprowadziła powyższe przepisy. Biorąc pod uwagę, że krajowy format tych przepisów odbiega od unijnego, niezbędne okazało się dokonanie szeregu korekt w tym zakresie. Zmiany zostały wprowadzone do Ordynacji podatkowej z dniem 1 lipca 2020 r. ( Dz.U. z 2020 r. poz. 1106).

Czytaj więcej w artykule: Zmiany przepisów o składaniu informacji o schematach podatkowych MDR >>

Rachunkowość Budżetowa - wydanie cyfrowe (eRB)

Rachunkowość Budżetowa dostarcza gotowe rozwiązania oraz wskazówki z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości budżetowej, podatków, prawa pracy, a także zamówień publicznych.

Kup już za: 936.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK