do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.07.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Obniżenie odpisu amortyzacyjnego nie jest optymalizacją podatkową

Zgodna z prawem podatkowym redukcja stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności zwolnionej nie stanowi unikania opodatkowania. Wynikająca z takich działań korzyść podatkowa nie jest sprzeczna z celem przepisów podatkowych. Takie stanowisko zajął Szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej opinii zabezpieczającej.

Opinia zabezpieczająca została wydana na wniosek przedsiębiorcy działającego w specjalnej strefie ekonomicznej. W przypadku takich przedsiębiorców typowym działaniem jest znaczące obniżenie stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności zwolnionej z opodatkowania - często do poziomu 0%. Pozwala to na zwiększenie dochodu strefowego i tym samym szybsze wykorzystanie przysługującego zwolnienia podatkowego. Dopiero po całkowitym wyczerpaniu zwolnienia "strefowego" podatnicy podnoszą stawki amortyzacyjne z powrotem. Dzięki temu niewykorzystana wcześniej amortyzacja obniża w pełni opodatkowany dochód. Działanie to jest w pełni zgodne z przepisami podatkowymi. Ustawy o podatku dochodowym nie wskazują bowiem minimalnych stawek amortyzacji. Obniżenie stawki może być dokonane począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Wątpliwości przedsiębiorców dotyczyły tego, czy takie działanie może być uznane za unikanie opodatkowania lub niedozwoloną optymalizację podatkową. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą, w której odniósł się do tych wątpliwości. Opinia odpowiada na pytanie, czy celowe obniżenie stawek amortyzacyjnych od środków trwałych w okresie korzystania ze zwolnienia strefowego, a następnie po wyczerpaniu przysługującego limitu pomocy publicznej zwiększenia uprzednio obniżonych stawek, spełnia kryteria unikania opodatkowania wskazanych w art. 119a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Szef KAS zajął korzystne dla podatników stanowisko (...).

Czytaj więcej w artykule: " Obniżenie odpisu amortyzacyjnego nie jest optymalizacją podatkową - opinia zabezpieczająca Szefa KAS" >>

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK