do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.07.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy wydatki na pozyskanie kredytu mogą być zaliczone do kosztów jako koszty zaniechanej inwestycji

W związku z zamiarem wybudowania magazynu spółka uzyskała kredyt inwestycyjny. Jednak w związku z pandemią koronawirusa zrezygnowała z budowy magazynu. Czy wydatki poniesione przez spółkę w związku z pozyskaniem kredytu są związane z zaniechaną inwestycją i mogą zostać zaliczone przez nią do kosztów podatkowych?

Wydatki na pozyskanie kredytu stanowią dla spółki koszty zaniechanej inwestycji. Wydatki te mogą zostać zaliczone przez nią do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji (art. 15 ust. 4f updop). Tym samym do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane wydatki, które stanowić miały część kosztów wytworzenia środka trwałego (a w konsekwencji nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia - zob. art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop).

Mając to na uwadze, należy zauważyć, że wydatki ponoszone w związku z uzyskaniem kredytu na wytworzenie środka trwałego stanowią element kosztu wytworzenia tego środka trwałego (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.518.2018.1.MO).

Odpowiednio wskazane koszty pozyskania kredytu stanowią dla spółki koszty zaniechanej inwestycji. W konsekwencji wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych na podstawie art. 15 ust. 4f updop. Należy przy tym pamiętać, że aby podatnik mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek, musi on mieć związek z uzyskaniem przychodu lub zachowaniem jego źródła. To podatnik (tu spółka) musi udowodnić związek wydatku (także zaniechanego) z przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Spółka będzie musiała zatem wykazać, że zaniechała inwestycji z powodów ekonomicznych wywołanych pandemią. Przyczynami zaniechania budowy magazynu może być spadek przychodów, utrata płynności czy utrata rynków zbytu w związku z pandemią.        

Podstawa prawna:

  • art. 15 ust. 4f oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1065

Tomasz Krywan

CIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., a także zmiany wprowadzone z dniem 31 marca i 18 kwietnia 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej łagodzącej skutki epidemii COVID-19 oraz zmiany wchodzące w życie 1 lipca 2020 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK