do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.07.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Przywrócenie zajęć praktycznych u pracodawców dla pracowników młodocianych

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 29 czerwca 2020 r. przywrócono zajęcia praktyczne u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.

W praktyce oznacza to, że od 29 czerwca 2020 r. uczniowie będący młodocianymi pracownikami mogą realizować przygotowanie zawodowe u pracodawców zgodnie z przepisami prawa pracy. Zajęcia dotychczas były zawieszone ze względu na epidemię koronwirusa.

Realizacja praktyk ma się odbywać przy zachowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także rygoru sanitarnego wymaganego od zakładów pracy w związku ze stanem epidemii.

Praktyka zawodowa jest jedną z form przygotowania zawodowego uczniów. Czas pracy, prawa i obowiązki praktykanta określają Kodeks pracy i rozporządzenie ministra edukacji. Uczniowie odbywający praktykę podlegają przepisom regulaminowym szkoły i jednocześnie mają obowiązek podporządkowania się przepisom wewnątrzzakładowym pracodawcy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ponadto w swoim komunikacie przypomina, że uczniowi będącemu młodocianym pracownikiem w okresie ferii szkolnych przysługuje urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny, którego pracodawca powinien udzielać zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)

Publikacja zawiera opis zmian w zakresie prawa pracy i ZUS wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Przedstawia m.in. zmienione zasady pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, nowe warunki przyznawania świadczenia postojowego oraz zasady przeprowadzania szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatną tabelę z wykazem zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0.

Kup już za: 19.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK