do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 01.07.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa matryca VAT nie spowoduje istotnych zmian cen

Nowa matryca VAT nie spowoduje istotnych zmian cen w koszyku zakupowym przeciętnego konsumenta - powiedział główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

Od 1 lipca wchodzi nowa matryca VAT, która sprawi, że podobne towary będą opodatkowane jednakową stawką podatku od towarów i usług. Dla części produktów VAT spadnie - np. dla owoców tropikalnych czy części wyrobów piekarniczych; dla niektórych zaś, np. owoców morza - wrośnie.

W sumie, jak twierdzi główny ekonomista PKO BP, "zmiany nie powinny w zauważalny sposób wpłynąć na wysokość wydatków przeciętnego konsumenta". Dodał, że nowa matryca VAT ma przede wszystkim uprościć i uporządkować system podatkowy w Polsce.

"Uszczelnienie systemu polegające na wyrównaniu stawek VAT dla podobnych produktów, nie spowoduje wzrostu cen, ale raczej uszczuplenie dochodów sprzedawców, którzy stosowali dużą dowolność w klasyfikowaniu towarów, wykorzystując fakt, że np. musztarda była opodatkowana 23 proc. stawką VAT, a sos musztardowy 8 proc. " - powiedział Bujak. Dodał, że po wprowadzeniu zamian, klientom łatwiej będzie porównać ceny i unikać zakupów u handlowców, którzy dokonywali takiego "arbitrażu stawek".

Stawki VAT zostały obniżone m.in. dla: e-booków (z 23 proc. na 5 proc.), e-prasy (z 23 proc. na 8 proc.), pistacje i migdały (8 proc. do 5 proc.), zupy, buliony, żywność homogenizowaną – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – (8 proc. do 5 proc.).

Zgodnie z nową matrycą, stawki VAT wzrosną np. dla owoców morza (np. homarów, ośmiornic, krewetek, ostryg, kawioru) oraz ich przetworów, a także przygotowywanych z nich posiłków w placówkach gastronomicznych. Stawka wzrośnie do 23 proc. z 5 i 8 proc. Z 8 proc. do 23 proc. wzrośnie też stawka na lód używany do celów spożywczych i celów chłodniczych oraz drewno opałowe.

Źródło: PAP

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK