do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 01.07.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od 1 lipca tax free bez względu na wysokość obrotu

Przed zmianą przepisów zwrotu VAT podróżnym mogli dokonać tylko sprzedawcy, u których obrót za poprzedni rok przekroczył 400 000 zł i tylko od towarów zakupionych w ich sklepie. Gdy obrót był niższy, musieli mieć umowę zawartą z firmą, która dokonuje zwrotu VAT profesjonalnie. Od 1 lipca 2020 r. mogą takiego zwrotu dokonywać sami, bez względu na osiągane obroty, ale tylko od towarów zakupionych w ich sklepie. Oczywiście nadal mogą korzystać z pomocy podmiotów, które zajmują się profesjonalnie zwrotem VAT.

Zwrot VAT przysługuje podróżnym, czyli osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, gdy dokonają zakupu u sprzedawców, którzy:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
  2. prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz
  3. zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, które dokonują zwrotu, chyba że sprzedawca sam go dokonuje.

Ponadto sprzedawcy muszą dopełnić obowiązków informacyjnych w stosunku do kupujących. Należy także poinformować urząd skarbowy, że będziemy dokonywać sprzedaży tax free.

Od 1 lipca 2020 r. nie obowiązuje przepis, który uzależniał prawo do dokonywania zwrotu bez pośrednictwa innych podmiotów od wysokości obrotów. Dlatego sprzedawca, który dokonuje sprzedaży tax free, może zadecydować, czy będzie sam zwracał VAT kupującym, czy skorzysta z pośrednictwa.

Ustawodawca nie przewidział przepisów przejściowych, dlatego należy uznać, że nowe zasady mają zastosowanie od dostaw dokonanych od 1 lipca br.

Podstawa prawna:

  • art. 127 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568

Oprac. Joanna Dmowska

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK