do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 30.06.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Do 30 czerwca 2020 r. można wnioskować o dodatek solidarnościowy za czerwiec

Osoby które chciałyby skorzystać z dodatku solidarnościowego za czerwiec muszą złożyć wniosek najpóźniej dzisiaj. Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia także mogą skorzystać z dodatku, ale powinny się zastanowić które świadczenie jest dla nich korzystniejsze. Wypłata dodatku pozbawia bowiem prawa do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Dodatek solidarnościowy przysługuje  maksymalnie przez okres 3 miesięcy począwszy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Przyznawany jest na podstawie wniosku (wniosek EDS), który można złożyć w ZUS jedynie w formie elektronicznej podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Dodatek jest przyznawany nie wcześniej niż od miesiąca  złożenia wniosku. Oznacza to, że  osoby uprawnione które nie złożą wniosku o dodatek solidarnościowy w czerwcu, otrzymają go jedynie za 2 miesiące tj. za lipiec i sierpień 2020 r.

W przypadku osób korzystających ze zwolnień lekarskich po ustaniu zatrudnienia, warto przeanalizować, które świadczenie jest bardziej korzystne  - zasiłek chorobowy (świadczenie rehabilitacyjne) czy też dodatek solidarnościowy. Złożenie wniosku  o dodatek solidarnościowy pozbawia bowiem prawa do wypłaty zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Kwota dodatku solidarnościowego wynosi 1400 zł. Nie jest opodatkowana, a składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe opłaca budżet państwa. Oznacza to, że osoba uprawniona otrzyma na konto 1400 zł (bez żadnych potrąceń).

Podstawa prawna:

  • art. 2-5, art. 7, art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 14 ustawy z 4 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 – Dz.U. z 2020 r., poz. 1068  

Agata Pinzuł

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK