do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.06.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wniosek o zwolnienie ze składek w ramach tarczy antykryzysowej tylko do 30 czerwca

Płatnicy, którzy chcą ubiegać się w ZUS o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja 2020 r., mogą złożyć wniosek w tej sprawie tylko do 30 czerwca 2020 r. Najpóźniej w tym terminie musi do ZUS wpłynąć także pełna dokumentacja rozliczeniowa za miesiące objęte zwolnieniem. Płatnikom, którzy nie zastosują się do tego terminu, ulga nie zostanie udzielona.

Kolejne wersje ustawy o COVID-19 przyznały płatnikom składek prawo do licznych ulg i dopłat. Jednym z najczęściej składanych wniosków jest RDZ - wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia całości lub połowy składek ZUS należnych za okres, który maksymalnie może obejmować 3 miesiące: marzec, kwiecień i maj 2020 r.

W ramach kolejnych nowelizacji ustawy o COVID-19 prawo do skorzystania ze zwolnienia było rozszerzane na kolejne grupy płatników składek (zob. tabelę poniżej).

Obecnie płatnicy składek, chcąc jeszcze skorzystać ze zwolnienia, muszą pamiętać, że zbliża się ostateczny termin, w którym należy:

  • złożyć do ZUS wniosek RDZ o zwolnienie ze składek (jeżeli płatnik chce to zwolnienie uzyskać),
  • przekazać do ZUS komplet dokumentacji rozliczeniowej za wszystkie miesiące objęte zwolnieniem.

Od dopełnienia powyższych obowiązków uwarunkowane jest prawo do zwolnienia. Muszą one zostać spełnione przez płatnika najpóźniej 30 czerwca 2020 r.

WAŻNE

Nieprzekraczalnym terminem na złożenie wniosku RDZ o zwolnienie ze składek oraz pełnej dokumentacji rozliczeniowej za miesiące objęte zwolnieniem jest 30 czerwca 2020 r.

Warto przypomnieć, że zwolnienie jest udzielane przez ZUS w trybie umorzeniowym. Oznacza to, że płatnicy są zobowiązani do zadeklarowania i rozliczenia pełnej kwoty należnych składek w dokumentacji rozliczeniowej przesyłanej do ZUS. Dopiero po otrzymaniu raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS udziela zwolnienia - nieopłacone składki podlegają umorzeniu.

Czytaj więcej w artykule: "Ostateczny termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek na podstawie tarczy antykryzysowej upływa 30 czerwca 2020 r." >>

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK