do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.06.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kiedy zaksięgować zwolnienie z opłacenia składek ZUS

Czy zwolnienie z opłacenia składek ZUS ująć w księgach rachunkowych w momencie złożenia wniosku, czy w momencie otrzymania decyzji o zwolnieniu?

Samo zwolnienie z opłacania składek następuje w momencie rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek. ZUS zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS w terminie nie dłuższym niż 30 dni

  • od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek

lub

  • od terminu, w którym powinna zostać opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek - w przypadku gdy płatnik jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych.

ZUS informuje płatnika:

  • o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek znanych na dzień rozpatrzenia wniosku o zwolnienie (w przypadku płatników posiadających profil informacyjny w systemie ZUS taka informacja pojawi się tylko na tym profilu)

lub

  • o odmowie zwolnienia z obowiązku opłacania skłądek ZUS. Od decyzji odmownej ZUS płatnik może się odwołać do Prezesa ZUS.

Wskazany proces zwolnienia lub odmowy zwolnienia z opłacenia składek ZUS powoduje, że jednostka musi zaczekać na decyzję/informację. Dopiero w momencie otrzymania informacji o zwolnieniu, można dokonać zapisu w księgach rachunkowych. Ponieważ zwolnienie z opłacania składek ZUS jest traktowane jako umorzenie kwoty składek, to w momencie otrzymania informacji o zwolnieniu (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 32 lit d uor) zostanie zaewidencjonowane:

Wn konto 220 "Rozrachunki publicznoprawne"

Ma konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne"

Paweł Muż

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK