do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 03.06.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od testu na COVID-19 pracownik nie zapłaci podatku

Sfinansowanie pracownikom przez pracodawcę testów na obecność koronawirusa nie stanowi dla nich przychodu od którego należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Korzyść z przeprowadzenia takiego testu odnosi bowiem również podmiot zatrudniający.

Kierowanie pracowników na testy na obecność koronawirusa jest coraz częstszą praktyką wśród podmiotów zatrudniających, które z własnych środków finansują tego rodzaju badania. Podjęcie takiej profilaktyki leży jednak w interesie pracodawcy. To jest przesłanka, która dyskwalifikuje uznanie wartości testu za przychód pracownika z nieodpłatnych świadczeń. Zatem w tej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego wydawnictwa.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) za przychód pracownika mogą być uznane te świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenie aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść,
  • przysporzyły wymiernej korzyści przypisanej indywidualnemu pracownikowi (nie jest ona dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Wszystkie ww. warunki muszą zostać spełnione łącznie. W razie niespełnienia przynajmniej jednego z tych warunków nie należy ustalać przychodu.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK