do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.06.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Tarcza antykryzysowa – projekt zmian w przepisach dotyczących pracy zdalnej

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 rozszerza przepisy normujące zasady wykonywania pracy zdalnej. Zmiany dotyczą zasad i warunków kierowania pracowników do tego typu pracy, wprowadzają ewidencję wykonywanych czynności oraz ograniczają odpowiedzialność pracodawcy z zakresu bhp.

W Sejmie trwają prace nad kolejnym pakietem przepisów wspomagających zwalczanie skutków epidemii koronawirusa. Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie przepisów dotyczących pracy zdalnej. Przypomnijmy, że w jej ramach, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

Projektowane przepisy precyzują zasady i warunki wykonywania pracy zdalnej. Warunkiem polecenia wykonywania takiej pracy będzie posiadanie przez pracownika umiejętności i możliwości technicznych oraz lokalowych do jej wykonywania oraz gdy na pracę zdalną pozwala rodzaj wykonywanej przez niego pracy.

Co do zasady, środki pracy i materiały do pracy potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną powinien zapewnić pracodawca. Pracownika wykonującego pracę zdalną będzie można zobowiązać do prowadzenia ewidencji wykonanych czynności.

Projekt wprowadza regulacje z zakresu bhp obowiązujące podczas pracy zdalnej. Ze względu na charakter tej pracy, wykonywanej poza zakładem pracy, odpowiedzialność pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej oraz wypadków przy tej pracy będzie ograniczona tylko do zakresu związanego z zapewnionymi przez pracodawcę środkami pracy lub materiałami do pracy.

Projekt zakłada, że ww. przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

Rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (www.sejm.gov.pl)

Tomasz Kowalski

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, specjalista w zakresie prawa pracy

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK