do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.05.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nie trzeba opłacać składek wykazanych w deklaracji

Zwolnienie ze składek ZUS na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej 2.0, czyli ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695) przysługuje płatnikowi, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych. Co jednak w sytuacji, gdy w marcu przedsiębiorca ten zatrudni nowego pracownika? Czy obejmie go zwolnienie ze składek? Wydaje się, że o ile będą spełnione warunki, nawet gdy zmieni się liczba pracowników, zwolnienie powinno obowiązywać.

Jak wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w przepisach tarczy antykryzysowej są zasady, które obowiązują przy ustalaniu prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj. Płatnicy składek, którzy rozliczają składki za innych ubezpieczonych (np. za pracowników czy zleceniobiorców), mają prawo do zwolnienia, jeżeli we wskazanym przepisami terminie prowadzili działalność (byli zgłoszeni do ZUS) i na określony dzień zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 1 do 49 ubezpieczonych.

W przypadku płatników zarejestrowanych w ZUS przed 1 lutego 2020 r. ustala się liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń na 29 lutego 2020 r. Zwolnienie będzie obejmowało 100 proc. lub 50 proc. składek wykazanych w przekazanej do ZUS deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj, która jest zaksięgowana na dzień rozpatrywania wniosku. Oznacza to, że składek za pracownika zatrudnionego w marcu płatnik nie będzie musiał zapłacić, gdyż zostaną one wykazane w deklaracji, którą ma złożyć do 15. dnia następnego miesiąca (czyli za marzec - do 15 kwietnia).

Anna Redkiewicz Gazeta Prawna

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK