do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.05.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wakacje kredytowe pogłębią kryzys gospodarczy?

Rząd, w ramach tarczy 4.0, przyjął przepisy, które umożliwią zawieszenie spłaty kredytu, maksymalnie do 3 miesięcy. Konfederacja Lewiatan uważa, że tzw. wakacje kredytowe tylko pogłębią kryzys gospodarczy i negatywnie wpłyną na rynek finansowy.

Konfederacja Lewiatan proponuje zrezygnowanie z przepisów umożliwiających zawieszenie spłaty kredytu. W tym zakresie kredytobiorcy dokonali już samoregulacji - obowiązuje ona od 16 marca br., jest efektywna (o czym świadczą setki tysięcy przyjętych wniosków), gwarantująca ochronę przed pandemią (rozwiązania niewymagające kontaktu osobistego) i otwarta (o czym świadczy porównanie jej warunków z tymi przyjętymi na innych rynkach np.: Hiszpania, czy Włochy).

- Proponowana regulacja spowoduje m.in. opóźnienie przepływów pieniężnych, czy zagrożenie dla bezpieczeństwa depozytów klientów. Negatywne skutki będą wynikały z ograniczenia dochodów oraz dodatkowego obciążenia kredytodawców kosztami operacyjnymi. Trudno w obecnej chwili prognozować jej dokładne skutki ekonomiczne, ale może przyczynić się do pogłębienia kryzysu gospodarczego oraz w skrajnym wariancie, do kryzysu finansowego. Przepisy w projekcie ustawy dotyczące tzw. wakacji kredytowych należy traktować w obecnej sytuacji jako czynnik ryzyka dla rozwoju gospodarczego. Dlatego powinny być z niej usunięte - mówi Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- W przypadku nieuwzględnienia tej rekomendacji, proponujemy szereg zmian tak, aby przynajmniej ograniczyć ryzyko, które niesie ze sobą nowa regulacja. Zmiany mają ją też uczynić czytelniejszą. Ostatnia znana wersja projektu zawierała szereg niejasności i nieprecyzyjnych zwrotów - dodaje.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK