do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.05.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zasiłek opiekuńczy tylko do 25 maja - błąd w Tarczy 3.0

W okresie od 25 maja do 14 czerwca 2020 r. z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługującego z powodu zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych mogą skorzystać jedynie rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych. Zasiłek ten będzie przysługiwał również w sytuacji, gdy mimo otwarcia np. przedszkola czy żłobka rodzic nie zdecyduje się posłać niepełnosprawnego dziecka do placówki i będzie sprawował nad nim osobistą opiekę.

Na mocy nowych rozporządzeń Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 855 i 866) okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego i zasiłku opiekuńczego został wydłużony i będzie można o niego wnioskować na okres od 25 maja do 14 czerwca 2020 r. Jednak skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w nowym okresie będą mogli tylko rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych osób dorosłych. Prawa tego nie będą mieć rodzice dzieci zdrowych do ukończenia przez nie 8 lat. Ostatnim dniem okresu, na jaki można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (zasiłek opiekuńczy - w przypadku rolników i domowników rolników) na dzieci zdrowe jest 24 maja 2020 r. Takie zmiany wprowadza od 25 maja 2020 r. tzw. tarcza antykryzysowa 3.0.

Uprawnienie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również w przypadku zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek w których sprawowana jest opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną.

Co ważne, jeżeli np. żłobek zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom, rodzicom niepełnosprawnego dziecka przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prawo do zasiłku będą mieli również ci rodzice, którzy mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego (zasiłku opiekuńczego) ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu (wniosku). Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres musi ponownie złożyć oświadczenie (do płatnika składek, ZUS lub KRUS) wskazując w nim nowy okres w czasie którego chce skorzystać z tego zasiłku.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK