do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.05.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Odliczanie kosztów kwalifikowanych poniesionych na przeciwdziałanie koronawirusowi już w trakcie 2020 r.

Podatnicy, którzy w 2020 r. poniosą wydatki na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, mogą je odliczyć od dochodu już na etapie obliczenia zaliczek na podatek: - w trakcie 2020 r. - dotyczy podatników PIT, - w roku podatkowym, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2020 r., a zakończy się po 31 grudnia 2019 r. lub rozpoczął się po 31 grudnia 2019 r. a przed 1 stycznia 2021 r. - dotyczy podatników CIT.

Przez przeciwdziałanie COVID-19 rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby (art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19).

Nowe regulacje nie przewidują żadnych obostrzeń, jeżeli chodzi o okres prowadzania działalności, który uprawniałby podatników do skorzystania z tej preferencji. Muszą oni jednak pamiętać, że przy dokonywaniu odliczeń należy stosować ograniczenia takie same, jakie obowiązują przy rozliczaniu ulgi B+R w zeznaniu rocznym, czyli m.in. to, że w przypadku podatników PIT kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej, a w przypadku podatników CIT - z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

PODSTAWA PRAWNA:
art. 52t ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568

art. 38l ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2019 poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK