do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.04.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kasy rejestrujące w postaci oprogramowania zwiększą bezpieczeństwo klientów i pracowników

Minister finansów powinien określić możliwie szeroką grupę podatników uprawnionych do korzystania z kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W pierwszej kolejności powinny one trafić do takich branż jak gastronomiczna, hotelarska, handlu detalicznego, w których używane są w codziennej działalności. Zwiększą one bezpieczeństwo pracowników i klientów w czasie epidemii koronawirusa oraz po jej ustąpieniu - uważa Konfederacja Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan przygotowała stanowisko dotyczące rozporządzenia ministra finansów odnoszącego się do grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

- Katalog firm uprawnionych do korzystania z kas mających postać oprogramowania należy znacznie rozszerzyć. Powinien obejmować czynnych podatników podatku VAT z takich branż jak branża gastronomiczna, hotelarska, handlu detalicznego. Stanowią one tańszą alternatywę w stosunku do tradycyjnych kas rejestrujących. Dzięki niższym kosztom, m.in. brak konieczności zakupu nowego, drogiego urządzenia fiskalnego, zmniejszą się obciążenia przedsiębiorców znajdujących się obecnie w bardzo trudnej sytuacji - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dzięki powiązaniu takich kas np. z płatnościami bezgotówkowymi czy e-paragonami, mogą zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów w czasie epidemii. Wyeliminują też część zagrożeń związanych z zakupem fizycznych kas rejestrujących, ich transportem, instalacją oraz odpowiednim przeszkoleniem personelu z ich obsługi i konserwacji, co jest procesem angażującym dużą liczbę osób i niewątpliwie sprzyja wzmożonemu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - dodaje Przemysław Pruszyński.

Kasy rejestrujące mające postać oprogramowania powinny stanowić ważną część procesu cyfryzacji podatku od towarów i usług, wspomagając zwalczanie nieuczciwych praktyk w zakresie podatku od towarów i usług oraz ograniczenie „szarej strefy". Tego typu kasy są wdrażane dla poprawy poboru podatków również w innych państwach Unii Europejskiej, takich jak np. Słowacja i Czechy. Inne kraje także zezwalają na stosowanie rozwiązań opartych na chmurze dla potrzeb ewidencjonowania i raportowania transakcji handlowych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 lipca 2020 r. zmieniły się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i usług oraz ustalania stawek VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK