do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 31.03.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kolejne ograniczenia m.in. w handlu i przemieszczaniu się

Rząd wprowadza na co najmniej 2 tygodnie kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W sklepach spożywczych będą mogły być obecne maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, w weekendy mają zostać zamknięte sklepy budowlane, wprowadzone będą godziny otwarcia sklepów tylko dla osób starszych.

"Wprowadzamy limit osób przebywających w sklepie do maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. (...) W urzędach pocztowych (...) jest limit ograniczony do 2 osób na jedno okienko" - powiedział we wtorek premier.

"W weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, drogerie i apteki. (...) Sklepy spożywcze, drogerie, apteki w godzinach od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 r. życia" - dodał.

Rząd podjął także decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych.

„Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych. Wyjątkiem będą miejsca, w których znajdują się osoby w kwarantannie, miejsca wykorzystywane do izolacji. A także miejsca, które są wykorzystywane już dzisiaj dla pracowników na przykład firm budowlanych, w których przebywają pół stacjonarnie, na przykład od poniedziałku do piątku, kiedy wykonują swoją pracę” – powiedział premier.

Poinformował, że nowe restrykcje będą obowiązywać przez dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia, a decyzje o sposobie "odmrażania" polskiej gospodarki będą podejmowane za kilka tygodni.

Premier poinformował ponadto, że zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie, gabinety tatuażu czy piercingu.

Na bazarach, targowiskach również wprowadzone zostanie ograniczenie: do 3 osób na jeden stragan, stoisko.

W punktach usługowych, np. na stacjach benzynowych czy w sklepach nałożony został obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrybutorów, czy miejsc, w których palcami wciskamy kod PIN.

Wprowadzone zostaną również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Wprowadzony ma zostać także obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów.

Premier poinformował ponadto, że osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

"Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama lub tata opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami" - dodał Morawiecki.

Rząd nie zmienia dotychczasowych obostrzeń dla kościołów i zgromadzeń religijnych - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że ta legislacja nie dotyczy samochodów osobowych, ale przemieszczanie powinno mieć jakiś konkretny cel.

Źródło: PAP

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK