do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 01.04.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nie będzie PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi

31 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie MF dotyczące zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym. To kontynuacja korzystnych rozwiązań dla kredytobiorców (w tym dla tzw. „frankowiczów”). Rozporządzenie dotyczy kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r.

Jest to kontynuacja dotychczasowych, korzystnych rozwiązań podatkowych dla osób, które mają kredyt mieszkaniowy (w tym dla tzw. „frankowiczów”).

PIT nie będzie pobierany od dochodów (przychodów) z tytułu:

  • umorzonych wierzytelności dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, a także
  • ujemnego oprocentowania kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz nominowanych lub indeksowanych do waluty obcej

‒ udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. przez podmioty, które podlegają nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw (które regulują zasady ich funkcjonowania).

PIT-11 od banków

Przychody objęte rozporządzeniem, wykazane w otrzymanych od banków PIT-11 za 2019 r., nie podlegają opodatkowaniu. Nie wykazuj ich w zeznaniu za 2019 r. Jeżeli złożyłeś już PIT z uwzględnieniem tych przychodów, złóż korektę. Możesz to zrobić papierowo lub elektronicznie w usłudze Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Źródło: Ministerstwo Finansów

PIT 2020. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględnia rewolucyjne zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., a także ogłoszone w 2019 r. zmiany, które wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego oraz w 2021 r. Znowelizowane przepisy dotyczą m.in. limitów kosztów uzyskania przychodów osiąganych ze stosunku pracy, nowej stawki podatku, ulgi dla osób do 26 roku życia i ulgi na złe długi.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK