do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 01.04.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnik wystawi e-paragon

Minister Finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących. Celem zmian jest wprowadzenie możliwości przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej (e-paragonów) do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób.

Zgodnie z nowododanym § 19a rozporządzenia podatnicy prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line będą mogli wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik będzie mógł wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.

Podatnicy prowadzący ewidencję przy użyciu kas rejestrujących zostali zobowiązani do tego ,aby:

  • zapewnić stan techniczny kasy gwarantujący czytelny widok paragonu

fiskalnego lub faktury w postaci elektronicznej umożliwiający nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży, a także

  • sprawdzać poprawność wystawianego dokumentu przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego lub faktury, w celu wyeliminowania oczywistych pomyłek w ewidencji.

Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących - projekt opublikowany 27 marca 2020 r.

Oprac. Ewa Sławińska

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK