do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.03.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Rząd proponuje 5-częściowy pakiet pomocowy

Rząd przygotował pakiet pomocowy, który obejmować będzie 5 obszarów o wartości 212 mld zł - wynika z dokumentu KPRM. W skład pakietu wchodzi gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld zł, płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł, pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł.

Poniżej przedstawiamy szczegóły pakietu według dokumentu KPRM.

I. Bezpieczeństwo Pracowników. Wartość: 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł wydatki i 6,2 mld zł środki płynnościowe.

W skład I filaru wchodzą: dofinansowanie elastycznego zatrudnienia, przesunięcie płatności z media, finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12 roku życia na okres 14 dni, wakacje kredytowe, wakacje od obowiązków administracyjnych, ochrona konsumentów i pożyczkobiorców, wydłużenie elastycznego czasu pracy, dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych.

II. Finansowanie Przedsiębiorstw. Wartość: 73,2 mld zł, w tym 4,9 mld zł wydatki i 68,3 mld zł środki płynnościowe.

W skład II filaru wchodzi: finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty, finansowanie leasingu dla firm transportowych, pożyczka 5.000 zł dla mikrofirm, odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat • Brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych, brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych, automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku, polityka drugiej szansy.

III. Ochrona Zdrowia. Wartość: 7,5 mld zł.

W skład III filaru wchodzi: finansowanie działań związanych z walką z SARS-CoV-2, rozwój infolinii pacjenta, dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia, dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej.

IV. Wzmocnienie Systemu Finansowego. Wartość: 70,3 mld zł

W skład pakietu wchodzą: środki płynnościowe, pakiet regulacyjny KNF i MF, pakiet płynnościowy NBP

V. Program Inwestycji Publicznych. Wartość: 30 mld zł

W skład V filaru wchodzi: utworzenie Funduszu Inwestycji Publicznych, infrastruktura, modernizacja szkół i szpitali, transformacja energetyczna, cyfryzacja, biotechnologia i farmacja, inne działania antykryzysowe.

Źródło: PAP

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

W publikacji przedstawiamy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców, rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów w związku ze zwalczaniem pandemii.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK