do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.03.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w podatkach, które mogą pomóc firmom przetrwać kryzys

Rząd przygotowuje pakiet osłonowy dla firm przed skutkami gospodarczymi epidemii koronawirusa. Konfederacja Lewiatan przekazała dzisiaj resortowi rozwoju postulaty najważniejszych działań w obszarze podatków, które pomogą przedsiębiorstwom przetrwać ten trudny okres.

- Proponujemy wiele rozwiązań. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, że liczne absencje pracowników działów księgowych i biur rachunkowych, spowodowane obowiązkowymi kwarantannami i urlopami w celu sprawowania opieki nad dziećmi powodują, że firmy mają trudności z wypełnianiem obowiązków podatkowych. Dlatego postulujemy odroczenie o dwa miesiące terminu na złożenie rozliczenia rocznego CIT-8, informacji o cenach transferowych TP-R, i na sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego za 2019 r. - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Ponadto Lewiatan apeluje o uchylenie obowiązku osiągnięcia minimalnej rentowności podatkowej przez podatkowe grupy kapitałowe (PKG). Nieuzyskanie w 2020 r. dochodów na poziomie 2% przychodów przez PGK oznaczać będzie jej automatyczne rozwiązanie, ze wszystkimi dla tego konsekwencjami, tj. od kolejnego roku każda ze spółek tworzących PGK będzie zobowiązana do rozliczenia się jako indywidualny podatnik, w tym do prowadzenia dokumentacji cen transferowych.

- Priorytetem przy tworzeniu pakietu osłonowego winno być wstrzymanie prac nad wprowadzeniem nowych obciążeń sprawozdawczo-administracyjnych i nowych podatków, takich jak nowe pliki JPK_VAT, podatku cukrowego i podatku od sprzedaży detalicznej - dodaje Przemysław Pruszyński.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Przekazujemy zalecenia, interpretujemy przepisy, doradzamy, odpowiadamy na pytania. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK