do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.03.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w ZUS RCA, ZUS DRA i Informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadził zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych (drukach) przekazywanych przez płatników składek do ZUS i ubezpieczonym, a także w kodach ubezpieczonych.

W imiennym raporcie miesięcznym o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach ZUS RCA, w informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej oraz w informacji rocznej dla osoby ubezpieczonej w bloku III.B oraz IV.B zostały dodane pola 28, w których płatnicy składek będą wykazywać kwoty wpłaty w ramach pracowniczego planu kapitałowego finansowane przez płatnika. Natomiast w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w bloku V zmieniono opis pola 04, w bloku VII - w nazwie bloku dodano wyraz "SFWON", a w nazwie pola 01 dodano wyrazy "Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych". Zmieniono również treść odnośników nr 3 i 6 oraz dodano odnośnik nr 7. W informacjach miesięcznej i rocznej dla osoby ubezpieczonej w blokach III.B dodano pola 29.

Ponadto w rozporządzeniu rozszerzono opis kodu 05 43 obejmujący wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, o akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej wnoszących jako wkład świadczenie pracy lub usług. Kod ten zaczął obowiązywać od 1 marca 2020 r., jednak zastosowanie będzie miał w chwili wejścia w życie przepisów wprowadzających prostą spółkę akcyjną, tj. od 1 marca 2021 r.

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK