do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.03.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Pierwsze wypłaty zwaloryzowanych emerytur i rent

Świadczenia emerytalno-rentowe zostają podwyższone od marca o 3,56%. Nie będzie to jednak mniej niż o 70 zł - mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wzrost świadczeń o 3,56% to najwyższa podwyżka dla emerytów i rencistów od 7 lat. W 2013 r. wzrost był wprawdzie o 4%, ale wtedy miała miejsce tylko waloryzacja procentowa.  W tym roku waloryzacja jest kwotowo -procentowa. Z gwarantowanych 70 złotych skorzysta ok. 5,1 mln osób, którzy mają świadczenia poniżej 1966,29 zł brutto.

Jak poinformowała obecna na briefingu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwaloryzowane świadczenia.

Wzrost minimalnych rent i emerytur

Z każdą waloryzacją rząd stara się wspomóc seniorów podnosząc ich świadczenia. Szczególna waga przywiązywana jest przy tym do wzrostu minimalnych rent i emerytur. Tak też jest w tym roku.

- Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna rośnie od tego miesiąca z 1100 zł do 1200 zł – zaznaczyła  minister Marlena Maląg.

Oznacza to, że w ciągu czterech ostatnich lat wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniósł 36 proc. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 900 zł. To wzrost z 825 zł.

Na tegorocznym wzroście minimalnej emerytury zyskują także osoby pobierające świadczenie Mama4+. Na koniec stycznia tego roku z ZUS i KRUS świadczenia te otrzymywało 54 tys. osób.

Dodatkowo podwyższeniu uległo kryterium przy świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji  z 1600 zł do 1700 zł. W ten sposób osoby niepełnosprawne nie tracą tego świadczenia po waloryzacji rent i emerytur.

- Koszt waloryzacji w skali 10 miesięcy wyniesie ok. 9,2 mld zł. Dodając do tego 11,7 mld zł na wypłacaną już od kwietnia 13. Emeryturę, nasz tegoroczny, wiosenny pakiet wsparcia dla seniorów wyniesie prawie 21 mld zł – mówiła minister Marlena Maląg.

Program Senior+ 2020

Kolejnym tematem briefingu był program Senior+ 2020. W ramach programu Senior+ z jednej strony rozbudowywana jest sieć placówek dla seniorów, z drugiej – dofinansowywane funkcjonowanie istniejących już domów i klubów Senior+.

- Od 2018 r. rząd przeznacza rocznie na realizację programu Senior+ rekordową kwotę 80 mln zł, to o 50 mln zł więcej niż w 2015 r. na starcie programu – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Do 7 stycznia samorządy mogły składać oferty w ramach edycji programu Senior+ na 2020 rok. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem samorządów.  - W tegorocznej edycji programu Senior+ przyznano dofinansowanie dla 738 ofert – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed.

W sumie na nowe i istniejące placówki przekazanych zostanie z programu Senior+ w edycji 2020 ok. 60,6 mln zł.

Dzięki programowi Senior+ może w tym roku powstać aż 191 nowych placówek. Środki z programu pozwolą także dofinansować działające już placówki Senior+.

Na koniec 2019 roku było w sumie prawie 780  Dziennych Domów i Klubów Senior+.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK