do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.02.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Opłata od przeniesienia środków z OFE do IKE powinna być pobrana później

Konfederacja Lewiatan apeluje, aby opłata od przeniesienia środków była pobrana w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie transferu z OFE do IKE. Cała operacja powinna być przeprowadzona bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

- Zmiany w OFE oceniamy pozytywnie, jednakże z pewnymi zastrzeżeniami. Opłata z góry za przeniesienie środków z OFE do IKE zmniejszy kapitał przyszłych emerytów, tymczasem powinien on pracować na rzecz obywateli. Nie wiadomo, jakie podatki będziemy płacić za dwie czy trzy dekady. Większość zainteresowanych wolałaby uiścić podatek dopiero w chwili wypłaty oszczędności - mówi Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynków finansowych Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan podziela uwagę wyrażoną w stanowisku Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, dotyczącą umożliwienia zawierania umów (chodzi o umowy o dokonywaniu dodatkowych wpłat na IKE) oraz komunikowania się z klientem drogą elektroniczną. Niezbędna jest zmiana sformułowania "formy elektronicznej" na "postać elektroniczną", czyli na zapis identyczny jaki występuje w ustawie o PPK. W przypadku pozostawienia "formy elektronicznej" umowa będzie musiała być zawarta poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny zgodnie z art. 78 (z indeksem 1) Kodeksu Cywilnego, co praktycznie uniemożliwi zawieranie umów o dodatkowe wpłaty na IKE.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)

Publikacja zawiera opis form pomocy dla pracodawców, poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Uwzględnia również zmiany jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Publikacja zawiera m.in. opis: warunków pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, zasady uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników oraz możliwości w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatne tabele z wy

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK