do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.02.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Mikrorachunek: co zrobić w przypadku przelewu na nieprawidłowy rachunek

Mikrorachunek to indywidualny rachunek podatkowy, za pomocą którego od 1 stycznia 2020 r. można zapłacić PIT, CIT, VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Okazuje się, że zasady dokonywania wpłat na mikrorachunek nie są do końca jasne. W związku z licznymi pytaniami Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet odpowiedzi, jak w praktyce dokonywać wpłat na mikrorachunek podatkowy.

Pytania dotyczyły m.in. kwestii, co zrobić w przypadku, gdy w przelewie zostanie wpisany nieprawidłowy numer mikrorachunku podatkowego (z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym), przelew zostanie zrealizowany, a dokonujący przelewu nie zorientuje się, że popełnił błąd?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w takiej sytuacji, jeśli nie będzie innego podatnika o wskazanym identyfikatorze podatkowym, urząd skarbowy wezwie dokonującego przelewu do wyjaśnienia wpłaty.

Może się również zdarzyć, że wpłata zostanie automatycznie zaksięgowana na koncie innego podatnika (podany w mikrorachunku identyfikator będzie należał do innego podatnika). Dokonujący przelewu natomiast dostanie upomnienie, że zalega z podatkiem. W takim przypadku należy przyjść do urzędu skarbowego z potwierdzeniem zapłaty i w ten sposób sprawa zostanie wyjaśniona. Pracownik urzędu skarbowego będzie mieć podgląd do danych zawartych w poleceniu przelewu.

CIT 2020. Komentarz

Black Friday

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia do 18 lipca 2020 r., w tym zmiany wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych łagodzących skutki epidemii COVID-19. Są to m.in. regulacje związane z ulgą na złe długi oraz tzw. białą listą podatników.

Kup już za: 119.40 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK