do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.02.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy?

Projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy gwarantuje osobom pracującym w niedziele co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Projekt zakłada także uchylenie zakazu handlu w niedziele.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy d niami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Praca w niedziele i święta jest dozwolona np. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy proponuje się zmianę, zgodnie z którą pracownikowi pracującemu w niedziele będą przysługiwać, w okresie 4 tygodni, co najmniej dwie niedziele wolne od pracy. Spod tej regulacji wyłączony będzie system pracy weekendowej oparty na regularnej pracy w piątki, soboty i niedziele. Obecnie pracownicy wykonujący pracę w systemach czasu pracy lub na stanowiskach, na których dozwolona jest praca w niedziele mają prawo do co najmniej jednej wolnej niedzieli w okresie 4 tygodni.

Proponowana zasada dwóch wolnych niedziel w miesiącu ma obowiązywać także w handlu. Z tego względu projekt nowelizacji przewiduje uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Projekt ustawy skierowany został do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o uchyleniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (www.sejm.gov.pl)

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK