do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.02.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy?

Projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy gwarantuje osobom pracującym w niedziele co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Projekt zakłada także uchylenie zakazu handlu w niedziele.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy d niami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Praca w niedziele i święta jest dozwolona np. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy proponuje się zmianę, zgodnie z którą pracownikowi pracującemu w niedziele będą przysługiwać, w okresie 4 tygodni, co najmniej dwie niedziele wolne od pracy. Spod tej regulacji wyłączony będzie system pracy weekendowej oparty na regularnej pracy w piątki, soboty i niedziele. Obecnie pracownicy wykonujący pracę w systemach czasu pracy lub na stanowiskach, na których dozwolona jest praca w niedziele mają prawo do co najmniej jednej wolnej niedzieli w okresie 4 tygodni.

Proponowana zasada dwóch wolnych niedziel w miesiącu ma obowiązywać także w handlu. Z tego względu projekt nowelizacji przewiduje uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Projekt ustawy skierowany został do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o uchyleniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (www.sejm.gov.pl)

Oprac. Tomasz Kowalski

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)

Publikacja zawiera opis zmian w zakresie prawa pracy i ZUS wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Przedstawia m.in. zmienione zasady pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, nowe warunki przyznawania świadczenia postojowego oraz zasady przeprowadzania szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatną tabelę z wykazem zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0.

Kup już za: 19.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK