do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 29.01.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kwota wolna od potrąceń na przełomie roku

Częstą wątpliwością pojawiającą się wśród pracodawców jest to, czy przy potrąceniach dokonywanych z wynagrodzenia za grudzień poprzedniego roku, wypłacanego w styczniu następnego roku, stosować "nowe" czy "stare" kwoty wolne od potrąceń.

Zgodnie z poglądem Biura Krajowej Rady Komorniczej wyrażonym w piśmie z 18 stycznia 2011 r. (KRK/IV/117/11) kwota wolna od zajęć powinna być obliczana na bazie płacy minimalnej obowiązującej w miesiącu, za który pensja jest należna.

Inne stanowisko w tej sprawie prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy w piśmie z 26 stycznia 2011 r. (GPP-364-4560-3-1/11/PE/RP). Wyjaśniono w nim, że podczas dokonywania potrąceń z należności za pracę pracodawca powinien uwzględniać kwotę wolną obliczoną od ustawowej płacy minimalnej obowiązującej w dacie wypłaty pensji. Przy dokonywaniu potrąceń z pracowniczego wynagrodzenia na przełomie roku, od 1 stycznia należy stosować kwotę wolną ustaloną od nowej płacy minimalnej.

Uwzględniając przeznaczenie kwoty wolnej, która ma być gwarantem pewnego minimum bytowego w miesiącu wypłaty wynagrodzenia, za słuszny należy uznać drugi z przedstawionych poglądów.

Czytaj więcej w artykule: "Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ZUS 2020" >>

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021

Komplet publikacji uwzględniających szczególne rozwiązania w zakresie prawa pracy obowiązujące w czasie pandemii COVID-19. Kodeks pracy 2021 - zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. W książce Dokumentacja kadrowa 2021 przedstawione są aktualne, obowiązujące w 2021 r. zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kup już za: 169.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK