do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.01.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podwyżka limitu "małego podatnika" a prawo do 9% stawki CIT

Od 1 stycznia 2020 r. zwiększono limit, do którego przyznawany jest status małego podatnika CIT. Podwyżka limitu dla małych podatników nie oznacza jednak, że w 2020 r. większe grono podatników skorzysta z niższej stawki CIT. Ze stawki obniżonej CIT za 2020 r. skorzystają tylko ci podatnicy, których przychody ze sprzedaży w trakcie roku podatkowego nie przekroczą 1,2 mln euro.

Wprowadzona w 2019 r. stawka 9% przewidziana jest tylko dla podatników CIT posiadających status małego podatnika (o ile mamy do czynienia z podatnikami prowadzącymi działalność w latach ubiegłych). Z tej stawki mogą jednak skorzystać tylko ci z małych podatników, którzy w roku stosowania preferencyjnej stawki 9% osiągnęli przychód w wysokości nieprzekraczającej 1,2 mln euro netto. Wartość ta przeliczana jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł. N ależy go zatem przeliczyć na złote po kursie z 2 stycznia 2020 r. Kurs ten wynosił 4,2585 zł (tabela A nr 001/A/NBP/2020). Tym samym limit przychodu uprawniającego do preferencyjnej stawki w 2020 r. wyniesie 5 110 000 zł.

Stawka 9% nie ma zastosowania do przychodów z zysków kapitałowych. Te są opodatkowane stawką 19%.

Uwaga

W wielu przypadkach sposób utworzenia podatnika CIT skutkuje wykluczeniem możliwości skorzystania z obniżonej stawki CIT. Ze stawki tej nie skorzystają także podatkowe grupy kapitałowe (zob. art. 19 ust. 1b i 1c updop).

Oznacza to, że aby skorzystać z 9% stawki CIT w 2020 r. podatnik prowadzący działalność w latach ubiegłych powinien równocześnie spełniać co najmniej dwa warunki:

  • posiadać status małego podatnika i
  • osiągać w 2020 r. przychód nie większy niż 1,2 mln euro netto. Wartość tę przeliczamy w oparciu o kurs ustalony na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego (dla podatników o kalendarzowym roku podatkowym będzie to 2 stycznia 2020 r.) - o czym była już mowa. Przy tym zdaniem fiskusa, ustalając ten limit należy brać pod uwagę wszystkie przychody, także zyski kapitałowe niepochodzące ze sprzedaży.

Czytaj więcej w artykule: " Czy podwyżka limitu "małego podatnika" wpływa na prawo do 9% stawki CIT" >>

CIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia do 18 lipca 2020 r., w tym zmiany wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych łagodzących skutki epidemii COVID-19. Są to m.in. regulacje związane z ulgą na złe długi oraz tzw. białą listą podatników.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK