do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.01.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Komisja sejmowa za odrzuceniem propozycji zniesienia limitu składek na ZUS

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, autorstwa klubu Lewicy. Zakładał on m.in. zniesienie limitu składek na ZUS, tzw. 30-krotności, podniesienie najniżej emerytury do 1600 zł i wprowadzenie pojęcia najwyższej emerytury. Posłowie uwzględnili stanowisko Konfederacji Lewiatan, która była przeciwna takim rozwiązaniom.

- Obecnie nie ma już żadnych pomysłów dotyczących ewentualnego zniesienia limitu składek na ZUS. Podkreślaliśmy, że propozycje zgłoszone przez posłów Lewicy doprowadziłyby do pogłębienia braku zaufania obywateli do systemu emerytalnego. Budziły też wątpliwości co do zgodności z konstytucją i nie były konsultowane z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego - mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan ostrzegał, że zniesienie limitu składek na ZUS zaszkodzi gospodarce i rynkowi pracy. Aby sfinansować wyższe koszty zatrudnienia pracowników, firmy ograniczą wzrost wynagrodzeń i mogą zlikwidować część etatów. Polsce będzie trudniej rywalizować z innymi krajami, zarówno o inwestycje, jak i wykształconych, młodych pracowników. Firmy zmniejszą wydatki na inwestycje, a to one są podstawą długookresowego rozwoju.

Źródło:Konfederacja Lewiatan

Źródło: PAP

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)

Publikacja w sposób praktyczny przedstawia wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 od 18 kwietnia 2020 r. zasady ograniczania zatrudnienia w administracji rządowej i urzędach wojewódzkich. Ponadto opisuje warunki przenoszenia pracowników samorządowych na inne stanowiska pracy w okresie epidemii koronawirusa. E-book zawiera przydatne wzory dokumentów (porozumienie w sprawie przeniesienia pracownika samorządowego, informacje o zastosowaniu mniej korzystanych warunków zatru

Kup już za: 29.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK