do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.01.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wyższy odpis na zfśs

W 2020 r. wzrośnie podstawa naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W konsekwencji pracodawcy będą musieli odprowadzić wyższe odpisy na zfśs, przez co wzrosną koszty działalności socjalnej.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 zakłada odmrożenie podstawy naliczania odpisu na zfśs w bieżącym roku. Projekt przewiduje, że w 2020 r. podstawą naliczania odpisu będzie kwota 4134,02 zł, czyli przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2018 r. Jest to więc kolejne podwyższenie podstawy naliczenia odpisu na zfśs, a tym samym podwyżka odpisów na ten fundusz.

Jeżeli rozwiązanie to zostanie przyjęte przez Sejm, odpis podstawowy na zfśs w 2020 r. na jednego pracownika wyniesie 1550,26 zł. Pracodawcy powinni zatem skalkulować koszty prowadzenia zfśs w oparciu o te dane i ocenić, czy nadal będą prowadzić działalność socjalną w tej formule. Przypominamy, że pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą zrezygnować z tworzenia funduszu.

Oprac. Tomasz Kowalski

Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Pakiet poradników kompleksowo omawiający zmiany w przepisach prawa pracy regulujących tematykę zatrudnienia w 2020 r. oraz najbardziej popularnych form zatrudnienia cywilnoprawnego . Omawia m.in. problematykę rozliczania czasu pracy w tym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem kwestii ograniczeń handlu w niedzielę. Wyczerpująco wskazuje zmiany dotyczące wynagradzania pracowników, nie zapominając przy tym o aspektach podatkowych i ubezpieczeniowych płac.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK