do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niekonstytucyjna utrata praw majątkowych przez nieprzerejestrowane w terminie spółki

Przepis, który pozwala na pozbawienie praw do udziału w majątku likwidacyjnym wspólników spółki wykreślonej z rejestru sądowego jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o regulację zawartą w ustawie Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku z utworzeniem nowego Krajowego Rejestru Sądowego spółki musiały dokonać do końca 2015 r. wpisu do tego rejestru. Zgodnie z przepisem, którego niekonstytucyjność uznał TK, majątek spółek, które nie przerejestrowały się w określonym terminie nabywa nieodpłatnie Skarb Państwa.

Pytanie w sprawie zgodności z konstytucją tej regulacji skierował do Trybunału Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, rozpatrując sprawę członka spółki, której majątek - w tym współwłasność nieruchomości w stolicy w związku z nieprzerejestrowaniem - nabył Skarb Państwa.

Trybunał Konstytucyjny orzekł jednogłośnie, że przepis ten jest niekonstytucyjny. Zdaniem TK, pozbawienie wspólników ich praw majątkowych do udziału w majątku likwidacyjnym spółki nie jest ani celowe, ani też niezbędne i konieczne, a tym samym - jak wskazał Trybunał - jest to nadmiernie dolegliwe. W konsekwencji TK uznał, że regulacja ta jest niedopuszczalną ingerencją ustawodawcy.

Trybunał zwrócił uwagę, że swoboda ustawodawcy w kształtowaniu treści praw podmiotowych nie jest bezwzględna i nieograniczona.

Jak wskazał TK, istotne ograniczeniom podlegają rozwiązania, które wiążą się z koniecznością ingerencji w istniejące stosunki prawne. "Ustawodawca nie może bowiem arbitralnie kształtować treści i granic poszczególnych praw majątkowych" - podkreślił TK.

Zdaniem TK doprowadzenie do przerejestrowania wszystkich podmiotów funkcjonujących w obrocie prawnym nie wymagało pozbawienia wspólników ich praw majątkowych. Trybunał podkreślił, że sama utrata bytu prawnego spółek, które nie złożyły w przewidzianym czasie wniosku o przerejestrowanie, spowodowało osiągnięcie zamierzonego przez ustawodawcę celu.

Wyrok TK jest ostateczny.

Źródło: PAP

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK