do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Urlop ojcowski - nowy benefit dla pracowników

Są już w Polsce pierwsze firmy oferujące pracownikom dodatkowy, pełnopłatny urlop ojcowski. Jednak nie wszyscy pracodawcy mogą sobie na to pozwolić. – Wydłużenie urlopu ojcowskiego pozwala pogodzić życie zawodowe z prywatnym, ale powinno opierać się na wyborze, a nie odgórnym narzucaniu tego rozwiązania – ocenia ekspertka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz.

Zgodnie z przepisami pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Ojcowie mają do swojej dyspozycji dwa tygodnie z tytułu urlopu ojcowskiego. Rodzice mają łącznie do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców. Jednak tylko 6 tygodni urlopu rodzicielskiego jest pełnopłatnych (100 proc.), a pozostałe są płatne w 60 proc. Dlatego w sytuacji, gdy to ojciec jest głównym żywicielem rodziny lub zarabia więcej, zazwyczaj nie korzysta z tej możliwości.

Jak wynika z danych ZUS, publikowanych w miesięcznych „Informacjach o wybranych świadczeniach pieniężnych”, w październiku 2019 r. ZUS wypłacił zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego (choćby za jeden dzień) dla 31 tys. osób. W okresie od stycznia do października 2019 r. takich tatusiów było 170,9 tys.

Źródło: Pracodawcy RP

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK