do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

W styczniu 2020 roku tzw. Mały ZUS na starych zasadach

Jeżeli tzw. Mały ZUS Plus wejdzie w życie od 1 lutego 2020 r., to przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS-u powinni zarejestrować się do niego na starych zasadach do 8 stycznia 2020, a dopiero w lutym zapisać się do Małego ZUS-u plus - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 r. wejścia w życie tzw. Małego ZUS-u plus zarekomendowali posłowie z komisji zajmujących się projektem. Rozszerza on możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, "w sytuacji opóźnienia wejścia w życie tzw. Małego ZUS Plus, przedsiębiorcy uprawnieni do korzystanie z ulgi w dotychczasowej formie powinni zarejestrować się do Małego ZUS-u na starych zasadach w terminie do 8 stycznia 2020 roku, a w lutym zarejestrować się do +Małego ZUS plus+".

Resort dodał, że pozostali przedsiębiorcy - czyli ci, których obejmie dopiero tzw. Mały ZUS plus - będą mogli zarejestrować się do niego po wejściu zmian w życie, czyli od 1 lutego 2020 r.

Ministerstwo wskazało, że jego intencją jest, by przedsiębiorcy mieli na to pełny miesiąc kalendarzowy. "Jeśli więc ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku, przedsiębiorcy mieliby czas na zgłoszenie się do tzw. Małego ZUS plus do końca tego miesiąca" - poinformował resort.

Według resortu rozwoju, Mały ZUS plus ma obniżyć składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy nie kwalifikowali się do tej ulgi. W praktyce chodzi o poszerzenie rozwiązań tzw. Małego ZUS-u w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Źródło: PAP

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK