do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

BHP w porze zimowej - temperatura w pomieszczeniach pracy

Pracodawca musi zadbać, aby pomieszczenia w budynkach i zlokalizowane w nich stanowiska pracy były w okresie zimowym odpowiednio ogrzane i zabezpieczone przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. W innych pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej w nich pracy, jednak nie niższą niż 14°C (§ 30 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Wyjątek od tych reguł stanowią tylko sytuacje, w których względy technologiczne nie pozwalają na osiągnięcie wskazanych temperatur.

Do pomieszczeń, w których temperatura jest niższa, pracodawca powinien wstawić urządzenie do nagrzewania powietrza (np. dmuchawę). Musi jednak wziąć pod uwagę, że maksymalna temperatura nawiewanego powietrza nie powinna przekraczać 70°C przy nawiewie na wysokości nie mniejszej niż 3,5 m od poziomu podłogi stanowiska pracy i 45°C - w pozostałych przypadkach.

Uwaga!

Pracodawca w pomieszczeniach dogrzewanych w zimie powinien weryfikować nie tylko wysokość temperatury w pomieszczeniu (14°C lub 18°C), ale również temperaturę nawiewanego powietrza (45°C lub 70°C).

W pomieszczeniach pracy, w których występują łatwopalne lub niebezpieczne pod względem wybuchowym pyły, gazy lub pary, maksymalna temperatura nawiewanego powietrza powinna być zgodna z przepisami ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj więcej w artykule: " Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze zimowej" >>

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK