do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Urlop między świętami nie może być przymusowy

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane na wniosek lub za zgodą pracowników. Pracodawca nie może więc jednostronnie udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego w piątek 27 grudnia 2019 r. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy w ten dzień zakład pracy będzie zamknięty.

W tym roku 27 grudnia 2019 r., czyli pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia, przypada w piątek. Wielu pracodawców chce w ten dzień „zamknąć” zakład pracy, a pracownikom udzielić urlopu wypoczynkowego.

Przepisy prawa pracy tylko w wyjątkowych sytuacjach pozwalają pracodawcy udzielić pracownikom jednostronnie urlopu wypoczynkowego. Może to mieć miejsce w następujących przypadkach:

  • udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
  • udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września kolejnego roku, którego pracownik nie chce wykorzystać,
  • udzielenia urlopu wypoczynkowego w terminie ustalonym w planie urlopów.

Zatem jeśli 27 grudnia 2019 r. nie został wcześniej uwzględniony w planach urlopów pracodawca może jedynie zaproponować pracownikom złożenie wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli wszyscy pracownicy złożą dobrowolnie takie wnioski, wówczas zakład pracy nie będzie musiał funkcjonować tego dnia. W przypadku gdy część pracowników nie zgodzi się na złożenie wniosków urlopowych, pracodawca może polecić im pracę zdalną w tym dniu, jeżeli ich charakter pracy na to pozwala.

Pracodawca może również udzielić wszystkim pracownikom dodatkowego dnia wolnego 27 grudnia 2019 r. Jednak wówczas należy przyznać dzień wolny wszystkim pracownikom, a nie tylko tym którzy nie zgodzą się na wykorzystanie 27 grudnia 2019 r. urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca może również rozważyć zmianę rozkładu czasu pracy. Dopuszczalne jest bowiem wyznaczenie pracownikom dnia wolnego 27 grudnia 2019 r. i wskazanie np., że odpracują ten dzień w jedną z sobót. Wymaga to zmiany harmonogramu czasu pracy, który obowiązuje u pracodawcy.

Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Pakiet poradników kompleksowo omawiający zmiany w przepisach prawa pracy regulujących tematykę zatrudnienia w 2020 r. oraz najbardziej popularnych form zatrudnienia cywilnoprawnego . Omawia m.in. problematykę rozliczania czasu pracy w tym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem kwestii ograniczeń handlu w niedzielę. Wyczerpująco wskazuje zmiany dotyczące wynagradzania pracowników, nie zapominając przy tym o aspektach podatkowych i ubezpieczeniowych płac.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK