do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ogłoszono kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w 2020 r.

W związku z utrzymaniem w mocy przepisów dotyczących górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w Monitorze Polskim została ogłoszona kwota ograniczenia tzw. 30-krotności. Oznacza to, że w 2020 r. limit ten nadal obowiązuje.

Zarówno w roku bieżącym jak i w roku 2020,  podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne) jest ograniczona w danym roku kalendarzowym do kwoty 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej).

W 2020 r. kwota przekroczenia wyniesie  156810 zł (tj. 30 x 5227 zł).

Przypomnijmy, że po przekroczeniu  limitu 30–krotności do końca danego roku kalendarzowego ubezpieczony  opłaca tylko składkę chorobową a płatnik składek -  składkę wypadkową, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (po spełnieniu ustawowych warunków) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Podstawa prawna:

  • art. 19  ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 300; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2070)

  • Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej z 28 listopada 2019 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2020 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. z 2019 r., poz. 1147)

Oprac. Agata Pinzuł

Pracodawca w kryzysie (PDF)

Publikacja zawiera praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W książce omówiono także szczególne narzędzia, takie jak porozumienia kryzysowe zawierane z przedstawicielami załogi czy przestój wiążący się z dostępem do finansowania ze środków publicznych. Opracowanie zawiera także omówienie specustawy gospodarczej – tzw. tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK