do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Obowiązkowa elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych

Od 1 stycznia 2020 r. wszystkie ewidencje akcyzowe i dokumenty określone w art. 138a-138l i w art. 138o ustawy akcyzowej trzeba będzie obowiązkowo prowadzić w formie elektronicznej.

Wersja papierowa będzie dostępna wyłącznie dla nielicznych podatników w trakcie okresu przejściowego i tutaj będzie zależne to od statusu podmiotu. W obecnym stanie prawnym przepisy dopuszczają prowadzenie ewidencji zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej.

Nadal będzie przy tym utrzymany w mocy zapis, że ewidencje akcyzowe, o których mowa w art. 138a-138c i art. 138e-138l, mogą zostać zastąpione dokumentacją prowadzoną na podstawie przepisów:

  • prawa podatkowego innych niż przepisy o akcyzie albo
  • o rachunkowości

- pod warunkiem że dokumentacja ta zawiera wszystkie dane wymagane dla danej ewidencji.

Wprowadzenie tego obowiązku nie będzie wymuszać zakupu nowego, dodatkowego oprogramowania. Może wystąpić jedynie konieczność jego aktualizacji, polegająca na rozszerzeniu funkcjonalności. Zatem nadal będzie możliwość wykorzystania dotychczas stosowanych systemów księgowych.

Z art. 16 ustawy nowelizującej wynika, że w zależności od tego, jaki status posiada podatnik, będzie mógł nadal stosować papierowe ewidencje i inne dokumentacje, tj.:

  • nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r., jeżeli jest małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców, lub
  • nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r., gdy posiada status mikroprzedsiębiorcy.

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian w akcyzie na 2020 r." >>

CIT 2020. Komentarz

Publikacja zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia wszystkie zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia do 18 lipca 2020 r., w tym zmiany wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych łagodzących skutki epidemii COVID-19. Są to m.in. regulacje związane z ulgą na złe długi oraz tzw. białą listą podatników.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK