do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa PKWiU od 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. ustawodawca rezygnuje z odwoływania się wprost w przepisach ustaw o PIT, CIT oraz zryczałtowanym podatku dochodowym do PKWiU z 2008 r.

Od nowego roku ilekroć w tych ustawach będzie powołana PKWiU, należy przez nią rozumieć PKWiU wprowadzoną przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z 19 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 649 ze zm.). Obecnie jest to PKWiU z 2015 r.

Podatnicy świadczący usługi sklasyfikowane dotychczas według PKWiU z 2008 r. powinni ustalić, czy są one w ten sam sposób klasyfikowane według PKWiU z 2015 r. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można wystąpić o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). W tym celu należy złożyć wniosek do Dyrektora KIS na formularzu WIS-W. Odpowiednia klasyfikacja jest szczególnie istotna w przypadku podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku to symbol PKWiU świadczonej usługi decyduje o możliwości stosowania stawek ryczałtu niższych niż 20%.

Podstawa prawna:

  • art. 1 - 5 projektu z 24 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (UD 566) - opubl. na www. rcl. gov.pl

Czytaj więcej w artykule: "Jak przygotować się do zmian w 2020 r. w podatkach i rachunkowości" >>

ZFŚS 2020. Komentarz

Książka zawiera komentarz do każdego artykułu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Szczegółowo omawia obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem działalności socjalnej. Wyjaśnienia zostały poparte praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym. Komentarz uwzględnia m.in. nową wysokość odpisu na fundusz obowiązującą od 1 stycznia 2020 r.

Kup już za: 55.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK