do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 02.12.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Objaśnienia do deklaracji VAT i zasady prowadzenia ewidencji

Od 1 kwietnia 2020 r. będą obowiązywały nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT oraz składania tej ewidencji wraz z deklaracją VAT-7 (lub VAT-7K) w jednym pliku JPK_VAT. Początkowo - w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. - nowe przepisy będą obowiązkowo stosowane przez dużych przedsiębiorców. Pozostałe podmioty będą obowiązane je stosować dopiero od 1 lipca 2020 r.

W związku z koniecznością przygotowania się do wypełniania nowych obowiązków MF wydał rozporządzenie określające:

  1. szczegółowy zakres danych, które powinny być zawarte w deklaracjach podatkowych VAT-7 i VAT-7K i ewidencji VAT, oraz
  2. objaśnienia co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7K oraz niezbędne pouczenia, a także sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej w formie pliku JPK_VAT.

Objaśnienia co do sposobu wypełniania i miejsca składania deklaracji oraz sposób wykazywania danych w ewidencji przesyłanej w formie pliku JPK_VAT znajdują się w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2020 r. i od tego dnia powinno być stosowane przez duże podmioty. Pozostali podatnicy będą mieli obowiązek stosować nowe przepisy od 1 lipca 2020 r., z tym że od 1 kwietnia 2020 r. mogą stosować je dobrowolnie.

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988

Oprac. Ewa Sławińska

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK