do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niższy VAT na panele słoneczne

Od 23 listopada 2019 r. obowiązuje stawka 8% VAT na tzw. mikroinstalacje funkcjonalnie związane z obiektami zaliczanymi do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W praktyce chodzi tu o panele słoneczne zasilające budynki mieszkalne. Ich dostawa, remont czy modernizacja będzie odtąd opodatkowana obniżoną stawką VAT.

Obniżka stawki VAT na mikroinstalacje jest efektem zmiany definicji „budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym”. Definicja ta została rozszerzona o tzw. mikroinstalacje, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2018 r. poz. 2389 ze zm.), funkcjonalnie związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Przykładem mikroinstalacji, o których mowa, są panele słoneczne. W związku ze zmianą ww. definicji, do dostawy, remontu, modernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących ww. mikroinstalacji od 23 listopada 2019 r. stosuje się stawkę 8% VAT.

Ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2019 r. poz. 2166

Oprac. Ewa Sławińska

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK