do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Za dużo zmian w podatkach

Firmy nie są w stanie nadążyć za zmianami w podatkach, są przeciążone nowymi obowiązkami. Potrzebują czasu na wdrożenie już uchwalonych przepisów.

Lista zmian w podatkach w ostatnich latach jest długa. Obowiązkowy split payment, biała lista podatników, zatory płatnicze, nowa matryca stawek VAT, nowe zasady płatności podatku u źródła, SENT, elektroniczne kasy fiskalne, nowy JPK_VAT.

- Dostrzegamy przeciążenie biznesu obowiązkami związanymi z płaceniem podatków. Na przedsiębiorców nakładane są nowe daniny, sankcje i inne obciążenia (podatek bankowy, podatek solidarnościowy, minimalny podatek od budynków, SENT, ograniczenia w zaliczaniu do KUP wydatków na używanie samochodów osobowych w firmach albo kosztów usług niematerialnych). Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, czyli wprowadzanie niezliczonej liczby przepisów, obowiązków, sankcji i kar, aby zmaksymalizować zyski budżetu państwa, stoi w sprzeczności z deklaracjami rządu poprawy warunków prowadzenia biznesu - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Nie podlega dyskusji, że rosnące z roku na rok wpływy podatkowe są w dużym stopniu efektem wprowadzenia zmian w prawie podatkowym i działaniami operacyjnymi Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadzane zmiany są systemowe, co oznacza, że dotyczą praktycznie wszystkich przedsiębiorców. Oznaczają dla nich dodatkową pracę i koszty związane z obsługą księgowo- administracyjną.

Premier deklaruje dalszą skuteczną walkę o poprawę wpływów podatkowych. Jednak w uszczelnianiu systemu podatkowego należy uwzględnić interes przytłaczającej większości przedsiębiorców, którzy działają legalnie i z należytą starannością deklarują wysokość podatków.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK