do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Odzież i obuwie ochronne w okresie zimowym

Okres zimowy według przepisów bhp rozpoczyna się 1 listopada, a kończy 31 marca kolejnego roku. W tym czasie pracodawcy muszą zadbać m.in. o odpowiednią odzież i obuwie ochronne dla pracowników.

Odzież ochronna ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracownika przed szkodliwym działaniem czynników środowiska pracy. Do takich czynników należy m.in. niska temperatura. Pracownik wykonujący zimą pracę w narażeniu na deszcz i działanie niskiej temperatury, a przez to narażony na przemoczenie i wyziębienie, musi zostać nieodpłatnie wyposażony przez pracodawcę w odpowiednią odzież ochronną, np. ocieplaną kurtkę, rękawice, ciepłe nakrycie głowy czy odpowiednie obuwie z podeszwą antypoślizgową. Odzież i obuwie ochronne powinny być zawsze prawidłowo dobrane, z uwzględnieniem wymiaru ciała indywidualnych użytkowników. Pracodawca jest zobowiązany dostarczać pracownikom odzież roboczą spełniającą wymagania określone w Polskich Normach (art. 2376 § 3 Kodeksu pracy).

Niezależnie od odzieży i obuwia ochronnego pracodawca może też ustalić przydział dla pracownika odzieży i obuwia roboczego, które nie mają charakteru ochronnego przed czynnikami szkodliwymi.

Pracodawca powinien określić rodzaje i przydział (tabelę przydziału) odzieży i obuwia, których stosowanie jest niezbędne w związku z pracą, m.in. tą wykonywaną zimą na otwartej przestrzeni (art. 1041 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Przykładowa tabela norm przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz ochronnego

Lp.

Nazwa stanowiska pracy

Oznaczenie/zakres wyposażenia

R - odzież robocza

O - środki ochrony

Czas użytkowania

m - miesiące

o.z. - okres zimowy

d.z. - do zużycia

Liczba

Uwagi

1.

Pracownik gospodarczy

R - ubranie robocze

d.z.

1

R - buty robocze

24 m

1

R - koszula flanelowa

d.z.

1

O - rękawice robocze

d.z.

1

O - kurtka zimowa

3 o.z.

1

R - obuwie zimowe

3 o.z.

1

O - czapka ocieplana

d.z.

1

O - rękawice zimowe

d.z.

1

2.

Administrator obiektów

O - kurtka zimowa/kamizelka ciepłochronna

d.z.

1

O - kurtka zimowa

3 o.z.

1

R - buty robocze

24 m

1

O - czapka zimowa

d.z.

1

O - rękawice ochronne

d.z.

1

Ustalenia dotyczące odzieży muszą być skonsultowane z przedstawicielstwem pracowników, np. z przedstawicielami związku zawodowego (art. 23711a pkt 4 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, konsultacje mogą być przeprowadzane bezpośrednio z pracownikami lub z wybranymi przez pracowników przedstawicielami załogi (sposób wyboru przedstawicieli jest dokonywany w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy). Jeżeli u pracodawcy została powołana komisja bhp (dotyczy to pracodawców zatrudniających ponad 250 pracowników), konsultacje mogą być prowadzone w ramach tej komisji.

Czytaj więcej w artykule: " Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze zimowej" >>

Kodeks pracy 2019. Zmiany od 7 września 2019 r.

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wprowadzone w wyniku tzw. prezydenckiej nowelizacji Kodeksu pracy, które obowiązują od 7 września 2019 r.. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK