do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jaką ochronę daje WIS

WIS daje ochronę (zasadniczo od 1 kwietnia 2020 r.) nie tylko podatnikom, którzy o nią wystąpią, ale również osobom, które zastosują się do opublikowanej informacji.WIS będą publikowane obowiązkowo i niezwłocznie na stronie BIP Krajowej Informacji Skarbowej.

p.

Konsekwencje otrzymania (publikacji) WIS

1.

WIS wiąże organy podatkowe wobec podmiotów, które ją uzyskały, w odniesieniu do:

1) towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w którym WIS została doręczona;

2) usługi, która została wykonana po dniu, w którym WIS została doręczona;

3) towarów oraz usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu, wykonaną po dniu, w którym WIS została doręczona.

2.

WIS chroni podmiot, dla którego została wydana

Zastosowanie się do WIS przed jej zmianą lub uchyleniem nie może szkodzić podmiotowi, który ją uzyskał (ochrona na zasadach uregulowanych w art. 14k-14m Ordynacji podatkowej).

3.

WIS chroni podmioty inne niż adresat WIS - w odniesieniu do czynności dokonanej po dniu publikacji WIS.

Zastosowanie się do opublikowanej WIS nie może szkodzić podmiotowi, który się do niej zastosował (art. 14k-14m Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio).

UWAGA!

WIS mogą być wydawane już od 1 listopada 2019 r., ale moc ochronną zyskają z dniem 1 kwietnia 2020 r. Wyjątkiem są WIS dotyczące książek, czasopism, gazet.

Wystąpienie o WIS nie jest obowiązkowe, ale daje podatnikowi ochronę. Dlatego warto rozważyć złożenie wniosku. Nowością będzie ochrona dla podatników, którzy zastosują się do opublikowanych WIS.

Czytaj więcej w artykule: " Czy warto wystąpić o WIS" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK