do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wyższy odpis na zfśs nie musi oznaczać wyższego świadczenia urlopowego

Od 1 sierpnia 2019 r. zwiększył się odpis na zfśs. Od wysokości odpisu zależy maksymalna wysokość świadczenia urlopowego. Jednak wzrost odpisu na zfśs nie musi oznaczać automatycznego podwyższenia wysokości świadczenia urlopowego.

Od 1 sierpnia 2019 r. odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych został zwiększony i wynosi 1271,21 zł na pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy albo 1694,95 zł w przypadku pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze. Do 31 lipca 2019 r. odpis na zfśs wynosił odpowiednio 1229,30 zł i 1639,07 zł.

Część pracodawców spoza sfery budżetowej zamiast tworzyć zfśs wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe. Jego wysokość nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs dla danego rodzaju zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa pracy wyznaczają jedynie maksymalną wysokość świadczenia urlopowego, a więc pracodawca może określić niższą wysokość tego świadczenia. Oznacza to, że zmiana wysokości odpisu podstawowego nie spowoduje co do zasady automatycznego podwyższenia wysokości świadczenia urlopowego. Podwyższenie świadczenia urlopowego może mieć miejsce wówczas gdy w wewnętrznych regulacjach pracodawcy określono, że to świadczenie przysługuje w wysokości równowartości odpisu podstawowego na zfśs, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika.

Podstawa prawna:

art. 3, art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1907

Oprac. Tomasz Kowalski

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)

Publikacja zawiera opis zmian w zakresie prawa pracy i ZUS wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0, która obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Przedstawia m.in. zmienione zasady pomocy państwa w zakresie zwolnienia ze składek ZUS dla przedsiębiorców, nowe warunki przyznawania świadczenia postojowego oraz zasady przeprowadzania szkoleń bhp w czasie epidemii koronawirusa. Ebook zawiera liczne przykłady, wzory dokumentów i przydatną tabelę z wykazem zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową 2.0.

Kup już za: 19.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK