do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wyższy odpis na zfśs nie musi oznaczać wyższego świadczenia urlopowego

Od 1 sierpnia 2019 r. zwiększył się odpis na zfśs. Od wysokości odpisu zależy maksymalna wysokość świadczenia urlopowego. Jednak wzrost odpisu na zfśs nie musi oznaczać automatycznego podwyższenia wysokości świadczenia urlopowego.

Od 1 sierpnia 2019 r. odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych został zwiększony i wynosi 1271,21 zł na pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy albo 1694,95 zł w przypadku pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze. Do 31 lipca 2019 r. odpis na zfśs wynosił odpowiednio 1229,30 zł i 1639,07 zł.

Część pracodawców spoza sfery budżetowej zamiast tworzyć zfśs wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe. Jego wysokość nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs dla danego rodzaju zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa pracy wyznaczają jedynie maksymalną wysokość świadczenia urlopowego, a więc pracodawca może określić niższą wysokość tego świadczenia. Oznacza to, że zmiana wysokości odpisu podstawowego nie spowoduje co do zasady automatycznego podwyższenia wysokości świadczenia urlopowego. Podwyższenie świadczenia urlopowego może mieć miejsce wówczas gdy w wewnętrznych regulacjach pracodawcy określono, że to świadczenie przysługuje w wysokości równowartości odpisu podstawowego na zfśs, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika.

Podstawa prawna:

art. 3, art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1907

Oprac. Tomasz Kowalski

Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Pakiet poradników kompleksowo omawiający zmiany w przepisach prawa pracy regulujących tematykę zatrudnienia w 2020 r. oraz najbardziej popularnych form zatrudnienia cywilnoprawnego . Omawia m.in. problematykę rozliczania czasu pracy w tym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem kwestii ograniczeń handlu w niedzielę. Wyczerpująco wskazuje zmiany dotyczące wynagradzania pracowników, nie zapominając przy tym o aspektach podatkowych i ubezpieczeniowych płac.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK