do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej do wysokości diet przysługujących z tego tytułu pracownikom. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 października 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4011.333.2019.3.AD.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 31 updof nie uważa się za koszty podatkowe kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego. Z przepisu tego wynika, że w przypadku gdy podatnik uzyskuje m.in. przychody ze źródeł przychodów znajdujących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to koszty uzyskania przychodów z tego źródła nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w Polsce. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia m.in., gdy polski przedsiębiorca posiada za granicą swój zakład. W tym przypadku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zakład dla celów rozliczeń podatkowych traktowany jest jako odrębny podmiot, a dochody osiągnięte przez polskiego przedsiębiorcę za pośrednictwem zakładu podlegają opodatkowaniu w państwie położenia tego zakładu, czyli poza terytorium RP.

Kwestia ta ma istotne znaczenie dla możliwości rozliczania w kosztach wydatków związanych z zagranicznymi podróżami odbywanymi przez przedsiębiorcę. Tylko w przypadku gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i wykonuje swoje usługi na terenie innego kraju, ale nie przez położony tam zakład, przychód osiągany przez niego z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce. W takim przypadku przepis art. 23 ust. 1 pkt 31 updof nie znajduje zastosowania, a przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach diety z tytułu podróży odbywanych do innego kraju w celu wykonania tam świadczonych przez siebie usług. Zaliczając diety do kosztów, przedsiębiorca musi pamiętać, że może to robić do wysokości diet przysługujących pracownikowi z tytułu odbycia zagranicznej podróży służbowej.

Czytaj więcej w artykule: " Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej - interpretacja MF" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK