do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto powinien wymienić kasę fiskalną do końca 2019 r.

Do końca 2019 r. pierwsza grupa podatników musi wymienić kasy starego typu na kasy online, aby od 2020 r. móc ewidencjonować obrót. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim stacji paliw, mechaników samochodowych i wulkanizatorów.

Kasy starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) muszą wymienić na kasy online podatnicy świadczący usługi:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania,
  • w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów

oraz sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy i gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od zakupu kas online będzie im przysługiwało prawo do ulgi na jej zakup (90% wartości netto, nie więcej niż 700 zł), i to niezależnie od tego, czy skorzystali z ulgi na zakup kas starego typu.

Z art. 145b ust. 3 ustawy o VAT wynika, że podatnicy nabywający kasy rejestrujące online, zmuszeni do obowiązkowej wymiany, mogą korzystać z ulgi na zakup kas. Dla takich podatników jako dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przyjmuje się dzień następujący po ostatnim dniu okresu, w którym mogli oni ewidencjonować wskazane czynności przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Powoduje to, że z ulgi na zakup kas podatnicy tacy mogą korzystać w stosunku do kas rejestrujących online, przy użyciu których rozpoczęto ewidencjonowanie nie później niż w terminie 6 miesięcy od tego dnia. Dlatego podatnicy, którzy muszą wymienić kasy do końca 2019 r., mają czas na zakup wszystkich planowanych kas i rozpoczęcie ewidencjonowania przy ich użyciu do 1 lipca 2020 r.

Czytaj więcej w artykule: " Kto powinien wymienić kasę fiskalną do końca 2019 r." >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK