do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niektóre zmiany w procedurze gospodarczej pogorszą sytuację przedsiębiorców

7 listopada weszła w życie największa reforma procedury cywilnej ostatnich lat. Zdaniem Konfederacji Lewiatan część zmian pogorszy sytuację osób dochodzących swoich praw w sądzie.

- Przykładem złych rozwiązań mogą być doręczenia pism procesowych. To podstawa - doręczenia pism, choćby pozwu, wpływają i na szybkość procesu sądowego i na to czy w ogóle może się on odbyć. Tymczasem zmiana w doręczeniach spowoduje, że będą one skomplikowane, dłuższe, droższe i w niektórych przypadkach uniemożliwią pozwanie. Już teraz w Polsce umów dochodzi się dłużej niż w Peru i drożej niż we Francji.

Inny przykład to dowód ze świadka, który będzie mógł składać zeznania na piśmie, jeśli sąd tak postanowi. To rodzi pytanie o jakość takich zeznań. Kiedy świadek składa zeznania na żywo w sali sądowej, pozwany, powód, czy sąd mogą zadawać mu pytania - mówi mecenas Adrian Zwoliński,  ekspert Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także:

"Sprawy gospodarcze będą rozstrzygane w specjalnym trybie" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: stary numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK