do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy warto wystąpić o WIS

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować o wiążącą informację stawkową (WIS). Jest to decyzja, w której organ podatkowy będzie musiał sklasyfikować towar lub usługę według wskazanej przez podatnika klasyfikacji i ustalić stawkę VAT. Występując o WIS, możemy dodatkowo zadać pytanie, czy np. klasyfikowany towar jest objęty obowiązkowym split payment.

W porównaniu z interpretacjami WIS nie wymaga od podatnika podania numeru klasyfikacji towaru lub usługi (ale można to zrobić w poz. 55 WIS-W) oraz wskazania własnego stanowiska, jaką stawkę VAT należy zastosować. To urząd na podstawie przedstawionego opisu musi sklasyfikować towar lub usługę według wskazanej przez podatnika klasyfikacji i ustalić stawkę VAT.

Do tej pory w takim przypadku urząd, posługując się numerem klasyfikacji wskazanej przez podatnika, potwierdzał stawkę VAT warunkowo (jeśli podana klasyfikacja jest prawidłowa).

We wniosku o wydanie WIS będzie można żądać sklasyfikowania towaru albo usługi nie tylko w celu ustalenia stawki VAT, ale także na potrzeby stosowania przepisów innych niż dotyczące określenia stawki podatku. W konsekwencji WIS będą mogły być również wykorzystywane w innych celach niż ustalenie stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi, np. w celu określenia:

  • obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,
  • prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego,
  • prawa do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej czy stosowania instytucji odpowiedzialności solidarnej.

Od 1 listopada 2019 r. nie możemy już wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawach objętych WIS. Zapytanie może dotyczyć stanu prawnego obowiązujacego od 1 kwietnia 2020 r. Wyjatkiem są książki, gazety i czasopisma. O dotychczasowy stan prawny możemy zapytać składajac wniosek o interpretację. O wydanie WIS może wystąpić nie tylko podmiot dokonujący dostawy klasyfikowanego towaru lub świadczenia klasyfikowanej usługi. Ustawodawca wymienia trzy grupy podmiotów.

Czytaj więcej w artykule: " Czy warto wystąpić o WIS" >>

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK